På besøg i lokalhistorien i Pindstrup

På besøg i lokalhistorien i Pindstrup

 Læs hele artiklen
Nyhedsoversigt | Nyhedsbrev | RSS | Tip os | Udebliver avisen? | Kontakt | Søg 
Vejret.dk    9°
Boeslums bakkevand i dyst

Boeslums bakkevand i dyst

 Læs mere...
Debat Syddjurs: Først den ene vej, og så den anden i Thorsager

Debat Syddjurs: Først den ene vej, og så den anden i Thorsager

 Læs mere...
Gåsebiller i hobetal på Grenaa Stadion

Gåsebiller i hobetal på Grenaa Stadion

 Læs mere...


 Tip en ven  Udskriv  Kommenter Del

Debat Norddjurs: Norddjurs Kommune bør ringe til Ikast-Brande

"Jeg har bemærket at udgifterne til anbringelse af børn i Norddjurs kommune er så store, at børne- og ungeudvalget har set sig nødsaget til at udforme en række initiativer, der tager sigte mod at nedbringe udgifterne. Jeg har registreret at det ikke er første gang, at dette sker, men tilsyneladende uden særligt held til følge. Hvad er der så der er galt i Norddjurs kommune?

- Er vi en magnet for familier med anbringelsestruede børn og unge?
- Har vi en befolkning, der ikke er i stand til at opdrage deres børn og unge, så det offentlige må tage over?
- Fungerer det forebyggende arbejde så dårligt, at senere anbringelser bliver nødvendige?
- Som det nok er mange bekendt, har jeg en fortid som byrådsmedlem i Sønderhald kommune. I børne- og kulturudvalget kunne vi registrere, at vores udgifter til anbringelse af børn var blandt de laveste i landet. Jeg har været inde og se på de kommunale nøgletal på kommunefakta. I indeværende år er der kun 3 kommuner i Jylland der har højere anbringelsesudgifter pr. 0-17 årige end Norddjurs, det er Ålborg, Struer og Randers som alle ligger over de kr. 14.555, som Norddjurs har.

- Vores nabokommune Syddjurs har kr. 10.250, og Ikast-Brande har de laveste med kr. 8.795.
- Det kan være en ide, om man i Norddjurs tager en snak med kollegerne i Ikast-Brande for at høre hvad der er årsagen til de lave udgifter."



Publiceret: 27. Juli 2010 11:34

Læs også nyheder fra:
Sjælland: Albertslund | Allerød | Egedal | Fredensborg | Frederikssund | Furesø | Gentofte | 
Greve | Hillerød | Hvidovre | Hørsholm | Ishøj | Køge | Lyngby-Taarbæk | 
Nordsjælland | Roskilde | Rudersdal | Solrød
Jylland: Favrskov | Kalø Vig | Norddjurs | Skanderborg | Århus
Vejret.dk
Rønde
04. September
10°
05. September
06. September
Nyhedsbrev:



loading...




UGENS ANNONCER

E-PAGES
Rastepladser bruges som lossepladser

 Firmafilm Se alle >>

Vædderen Uge 35

Tyren Uge 35

Tvillingen Uge 35

Krebsen Uge 35

Løven Uge 35

Jomfruen Uge 35

Vægten Uge 35

Skorpionen Uge 35

Skytten Uge 35

Stenbukken Uge 35
Nyheder fra andre lokalområder
Vælg kommunen herunder og se de seneste nyheder fra lokalområdet...

Afstemning
Skal rådhuset i Syddjurs ligge i Rønde?

Ja 75,00 % 36
Nej 22,92 % 11
Ved ikke 2,08 % 1

 Afstemningsarkiv

loading...

AdresseavisenGrenåvej 10A8410 RøndeTlf. 8637 1028Fax 8637 1191www.adresseavisen.dk - en del af lokalavisen.dk
Øvrige sites:  Albertslund |  Allerød |  Egedal |  Favrskov |  Fredensborg |  Frederikssund |  Furesø |  Gentofte |  Greve |  Hillerød |  Hvidovre |  Hørsholm |  Ishøj |  Kalø Vig | 
Køge |  Lyngby-Taarbæk |  Norddjurs |  Nordsjælland |  Roskilde |  Rudersdal |  Skanderborg |  Solrød |  Århus