Kolind/Midtdjurs var ubeskedne nok til at besætte både første- og andenpladsen hos U13 Piger. Foto: Lars Norman Thomsen
Kolind/Midtdjurs var ubeskedne nok til at besætte både første- og andenpladsen hos U13 Piger. Foto: Lars Norman Thomsen
Skriv kommentar
Del på Facebook
Del på Twitter
Udskriv
Send e-mail

Fotogalleri: Sportigan Cup er fortsat en magnet

Kolind-Perstrups hæderkronede indefodboldstævne kom i mål for 33. gang med cirka 140 deltagende hold

Efter en afstikker til Feldballe Hallen sidste år på grund af ombygningen af Kolind Hallen til Kolind+ var indefodboldstævnet Sportigan Cup 2017 tilbage i vante, men nu langt bedre og smukkere rammer.

For 33. gang i træk var Kolind-Perstrup Fodbold arrangør af stævnet, der altid er blevet afviklet i de to weekender som omkranser skolernes vinterferie i uge 7.

Sportigan Kolind er navnesponsor på stævnet og Djurslands Bank er præmiesponsor.

I omegnen af 140 hold deltog i år, og det er stort set på samme niveau som i de tidligere år, fortæller den mangeårige stævnekoordinator Jørgen Antonsen.

"Vi havde lidt færre tilmeldte hold i oldboysrækken sammenlignet med tidligere, men ellers formåede vi at holde niveauet fra de foregående år," siger Jørgen Antonsen.

Stævnekoordinatoren glædede sig over, at Sportigan Cup var tilbage i Kolind i de nye rammer, som Kolind+ tilbyder.

Det faldt tydeligvis også i både deltagere og publikums smag, at pladsen ikke længere er trang og tilskuerforhold og cafeteriafaciliteter er langt bedre end i den gamle Kolind Hallen.

Vindere ved Sportigan Kolind Cup 2017:

  • U6: 5 deltagende hold - alle hold er vindere - nogle dog lidt mere end andre. 
  • U7: 11 deltagende hold - alle hold er vindere - nogle dog lidt mere end andre. 
  • U8 Drenge B: 1) Skødstrup 2 2) HEI 1 3) Helsted Fremad 4 
  • U8 Drenge A: 1) Skødstrup 1 2) Kolind/Perstrup 1 3) Helsted Fremad 1 4) Auning
  • U9 Drenge: 1) Rougsø 2) Grenaa IF 2 3) Grenaa IF 1 4) Midtdjurs
  • U10 Piger: 1) Skødstrup 2) Grenaa IF Pigerne 3) Kattegat Cup Pigerne 4) Midtdjurs 2 5) Midtdjurs 1 
  • U10 Drenge A: 1) Nørager 1 2) IF Alliancen 1 3) SIF Assentoft 1
  • U10 Drenge B: 1) Nørager 2 2) SIF Assentoft 2 3) IF Alliancen 2 4) TRIF
  • U11 Piger: 1) IF Alliancen 2) Kolind/Midtdjurs 2 3) Kolind/Midtdjurs 1 4) PFU05 
  • U11 Drenge: 1) Kolind/Perstrup 1 2) Auning 3) Kolind/Perstrup 2 
  • U12 Piger: 1) Brabrand 2) Grenaa IF 3) Kolind/Midtdjurs 
  • U12 Drenge: 1) Kolind/Perstrup 2) Nørager 3) Østdjurs 
  • U13 Drenge: 1) SIF Assentoft 2) Allingåbro 3) Mols 1 4) Kolind/Midtdjurs 1 
  • U13 Piger: 1) Kolind/Midtdjurs 2 2) Kolind/Midtdjurs 1 3) Assentoft/Romalt 2 4) Assentoft/Romalt 1 
  • U14 Drenge: 1) BJ Bilsyn 2) Skødstrup 3) Grenaa IF 1 4) Grenaa IF 3 
  • U14/U15 Piger: 1) Grenaa/Østdjurs 2) Lisbjerg 3) Kolind/Midtdjurs 2 
  • U15 Drenge: 1) Ebeltoft 2) Kolind Slagteren 3) Kolind/Midtdjurs 4) VSK Aarhus
  • U16 Drenge: 1) Team Nykredit 2) Kolind/Midtdjurs 2 3) Kolind/Midtdjurs 1 4) Dynamodrengene
  • Damesenior: 1) Oldgirls 2) Kolind/Perstrup 1 2) Kolind/Perstrup 1 3) Kolind/Perstrup 2 4) CIF
  • Herresenior: 1) HSV 2) Sportigan Tørring 3) JPL 4) Kolind United
  • Oldboys: 1) Peter Præst Tømrerfirma 2) Djurslands Bank 3) FC Drible
Publiceret: 21. Februar 2017 12:36
¨

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder hver
dag fra Adresseavisen Syddjurs

ANNONCER
Se flere
ERROR: Macro disqus is missing!