Ingen fodboldkampe på Djursland i Påsken

Ingen fodboldkampe på Djursland i Påsken

 Læs hele artiklen
Nyhedsoversigt | Nyhedsbrev | RSS | Tip os | Udebliver avisen? | Kontakt | Søg 
Vejret.dk    −2°
Søren Holdgaard forlader FC Blokhus til fordel for en læreplads som gartner hos planteskoleejer Benny Hammer på Djursland og en fodboldfremtid i Danmarksserien hos FC Djursland.
Søren Holdgaard forlader FC Blokhus til fordel for en læreplads som gartner hos planteskoleejer Benny Hammer på Djursland og en fodboldfremtid i Danmarksserien hos FC Djursland.

 Tip en ven  Udskriv Del

Søren Holdgaard skifter alligevel til FC Djursland

Drømmen om en læreplads inden for gartnerfaget er blevet til en realitet og gør, at Søren Holdgaard stopper i FC Blokhus og gør klar til at tørne ud for FC Djursland.
Udsigten til en læreplads ved af en FC Djurslands sponsorer, planteskoleejer Benny Hammer, konservativt kommunalbestyrelsesmedlem i Norddjurs, gør, at Søren Holdgaard alligevel river kontrakten med FC Blokhus i stykker og i stedet tørner ud for FC Djursland i foråret.

Holdgaard var ellers afvisende overfor et klubskifte, da Lokalavisen spurgte til den fodboldmæssige fremtid i sidste uge.

Men ved samme lejlighed sagde Søren Holdgaard, at han tænkte meget på fremtiden efter fodboldkarrieren og var i fuld gang med at tage kurser på Beder Gartnerskole. Holdgaard havde svært ved at skjule at skulle der dukke en læreplads op, var han indstillet på at overveje sin fodboldfremtid.


Spillede med mod Brabrand

"Jeg ville gerne, at jeg kunne lægge fokus på både læreplads og Blokhus FC, men rent praktisk ville det blive problematisk. Jeg er en person, som giver mig 100 % og derfor hverken vil eller kan jeg gøre noget halvt. Det er både af hensyn til mig selv, men også klubben, som skal have tak for at lade mig forfølge denne mulighed," siger Søren Holdgaard til FC Bokhus' hjemmeside og videre: " Det er ikke nemt at finde en læreplads, som tiderne er lige nu, og derfor er dette også en god chance, som jeg gerne vil gribe. Det betyder at lærepladsen nu bliver min førsteprioritet og derfor må jeg også indstille mig på at skulle spille fodbold på et lavere niveau."

Søren Holdgaard spillede hele træningskampen, da FC Blokhus 30. januar mødte Brabrand og tabte 0 - 1, så noget tyder på, at aftalen om at ophæve kontrakten til fordel for en civil karriere er af så ny karakter, at den først er faldet endelig på plads i sidste uge.



Publiceret: 09. Februar 2010 00:12

Læs også nyheder fra:
Sjælland: Albertslund | Allerød | Egedal | Fredensborg | Frederikssund | Furesø | Gentofte |
Hillerød | Hvidovre | Hørsholm | Køge | Lyngby-Taarbæk | Nordsjælland | Roskilde |
Rudersdal
Jylland: Favrskov | Kalø Vig | Norddjurs | Skanderborg | Århus
Annonce:



loading...




UGENS ANNONCER

E-PAGES
Dødeligt såret i krig - vil af sted igen
 Firmafilm Se alle >>

XL Byg - Gjern

Skanderborg Kulturhus/Park Bio

Osuma.dk

SuperBrugsen Hinnerup
Nyheder fra andre lokalområder
Vælg kommunen herunder og se de seneste nyheder fra lokalområdet...


loading...

AdresseavisenGrenåvej 10A8410 RøndeTlf. 8637 1028Fax 8637 1191
www.adresseavisen.dk - en del af lokalavisen.dk