IF Midtdjurs klar med byfest-fodboldturnering for hele familien

IF Midtdjurs klar med byfest-fodboldturnering for hele familien

 Læs hele artiklen
Nyhedsoversigt | Nyhedsbrev | RSS | Tip os | Udebliver avisen? | Kontakt | Søg 
Vejret.dk    14°
I 25 år har Kolind-dame pendlet med DSB

I 25 år har Kolind-dame pendlet med DSB

 Læs mere...
Peter Abrahamsen og Belle Pepper Boys på Hotel Ebeltoft Strand

Peter Abrahamsen og Belle Pepper Boys på Hotel Ebeltoft Strand

 Læs mere...
Debat Syddjurs: Vindmøller i Syddjurs giver problemer

Debat Syddjurs: Vindmøller i Syddjurs giver problemer

 Læs mere...
Anholt havmøllepark bliver Danmarks største med en kapacitet på 400 megawatt. Den bliver i stand til at forsyne 400.000 husstande og dække 4 procent af det danske elforbrug.
Anholt havmøllepark bliver Danmarks største med en kapacitet på 400 megawatt. Den bliver i stand til at forsyne 400.000 husstande og dække 4 procent af det danske elforbrug.

 Tip en ven  Udskriv Del

Verdens største søkabel til Danmarks største havmøllepark

25 kilometer specialdesignet og stålarmeret søkabel skal transportere el i land ved Grenaa fra havvindmølleparken ved Anholt.
Det er lige til Guinness Rekordborg, når talen falder på den kommende havvindmøllepark ved Anholt. Senest har Energinet.dk indgået kontrakt med NKT, som skal levere et 25 kilometer specialdesignet og stålarmeret søkabel, som skal sikre transporten af el. Kablet bliver det største af sin art i verden.

Søkablet har tre integrerede ledere og slår med sin diameter på godt 26 cm verdensrekord i treleder søkabler.

Samtidig bliver kablet det første enkelte vekselstrøms søkabel nogensinde, der skal overføre 400 megawatt. Det er tidligere kun gjort med flere separate kabler. Dette er muligt på grund af spændingen på hele 220 kilovolt, som ikke tidligere er anvendt i Danmark til søkabler.
Og Energinet.dk har gode erfaringer med lignende, men dog mindre treleder søkabler fra havmølleparkerne ved Horns Rev og Rødsand.


Foråret 2012

"Der er flere fordele ved at føre el igennem ét fælles kabel frem for to eller tre separate kabler. For det første bliver installationen af kablet på havbunden mere enkel og dermed hurtigere. For det andet vil tabet af el ved den løbende transmission blive reduceret betydeligt. Så vi sparer altså både tid og penge," siger senioringeniør Thomas Kvarts fra Energinet.dk.

Kontrakten lyder på omtrent 135 millioner danske kroner, og kablet forventes at blive lagt ned i foråret 2012.

Hele anlægget skal være klar til at producere og transportere strøm til elnettet 1. august 2012.


Vindenergi
Danmark har otte idriftsatte havvindmølleparker med en samlet kapacitet på 424 MW. Verdens første offshore vindmøllepark var Vindeby, der blev etableret i 1991. Storskala havvindmølleparker blev etableret med Horns Rev 1 (160 MW) og Nysted (158 MW) havvindmølleparker.

I 2007 var 19,7 procent af den danske el-produktion baseret på vindkraft. Med de 3 store havvindmølleparker i støbeskeen Horns Rev II, Rødsand II og Anholt vil denne procentsats stige med omkring 8 procentpoint. Produktionen fra Anholt havvindmøllepark vil alene svare til cirka 4 procent af det danske elforbrug.


Publiceret: 14. Februar 2010 11:07

Læs også nyheder fra:
Sjælland: Albertslund | Allerød | Egedal | Fredensborg | Frederikssund | Furesø | Gentofte | 
Greve | Hillerød | Hvidovre | Hørsholm | Ishøj | Køge | Lyngby-Taarbæk | 
Nordsjælland | Roskilde | Rudersdal | Solrød
Jylland: Favrskov | Kalø Vig | Norddjurs | Skanderborg | Århus
Vejret.dk
Rønde
31. Juli
15°
01. August
16°
02. August
15°
Nyhedsbrev:



loading...




UGENS ANNONCER

E-PAGES
Caroline tester Farum Arena

 Firmafilm Se alle >>

Tvillingen Uge 30

Vædderen Uge 30

Tyren uge 30

Krebsen Uge 30

Løven Uge 30

Jomfruen Uge 30

Vægten Uge 30

Skorpionen Uge 30

Skytten Uge 30

Stenbukken Uge 30
Nyheder fra andre lokalområder
Vælg kommunen herunder og se de seneste nyheder fra lokalområdet...

Afstemning
Det skæve Syddjurs - fup eller fakta?

Ja 30,77 % 4
Nej 46,15 % 6
Ved ikke 23,08 % 3

 Afstemningsarkiv

loading...

AdresseavisenGrenåvej 10A8410 RøndeTlf. 8637 1028Fax 8637 1191www.adresseavisen.dk - en del af lokalavisen.dk
Øvrige sites:  Albertslund |  Allerød |  Egedal |  Favrskov |  Fredensborg |  Frederikssund |  Furesø |  Gentofte |  Greve |  Hillerød |  Hvidovre |  Hørsholm |  Ishøj |  Kalø Vig | 
Køge |  Lyngby-Taarbæk |  Norddjurs |  Nordsjælland |  Roskilde |  Rudersdal |  Skanderborg |  Solrød |  Århus