Norddjurs socialdemokraterne vil ikke være med i Rødt-Grønt-Forum Djursland

Socialdemokratiet i Norddjurs har takket nej til at være med i et tværkommunalt samarbejde med de øvrige partier på venstrefløjen på Djursland

Artiklens øverste billede
Søren K. Lauridsen repræsenterer Socialdemokratiet i Syddjurs i det tværkommunale Rødt-Grønt-Forum, hvor venstrefløjen på Djursland mødes - dog ønsker Socialdemokratiet i Norddjurs ikke at være med. Arkivfoto

”Samarbejdet i Rødt-Grønt-Forum med SF, Enhedslisten og Alternativet fungerer. For alle de tre partiers vedkommende er det et tværkommunalt samarbejde for både Syddjurs og Norddjurs – dog sådan at Socialdemokratiet i Norddjurs ikke ønsker at være med. Men LO er med og giver rigtig god støtte og opbakning.”

Det noterede Søren K. Lauridsen på den nyligt afholdte generalforsamling i den Socialdemokratiske Fællesledelse, paraplyforening for de to socialdemokratiske partiforeninger Syddjurs Vest og Socialdemokratiet for Ebeltoft & omegn.

Han fortalte ikke noget om, hvorfor Socialdemokratiet i Norddjurs ikke ønskede at være med, men sikkert et udtryk for, hvor forskelligt samarbejdet de nævnte partier imellem er i de to kommuner.

I Syddjurs deltager eksempelvis Alternativets Mette Foged og Enhedslistens Jesper Yde Knudsen i Socialdemokratiets gruppemøder. I Norddjurs har Alternativet endnu ikke fået fang, mens det er utænkeligt, at forestille sig Enhedslistens Ulf Harbo sidde til højbords med Socialdemokratiet ved partiets gruppemøder.

Samarbejdet i Rødt-Grønt-Forum med SF, Enhedslisten og Alternativet fungerer. For alle de tre partiers vedkommende er det et tværkommunalt samarbejde for både Syddjurs og Norddjurs – dog sådan at Socialdemokratiet i Norddjurs ikke ønsker at være med. Men LO er med og giver rigtig god støtte og opbakning.

Søren K. Lauridsen, formand for Socialdemokratiet Fællesledelse i Syddjurs

Infrastruktur

På grund af corona-restriktionerne har der i løbet af 2020 kun været aflyste arrangementer, medens Rødt-Grønt-Forum her i foråret 2021 igangsat en kommunalpolitisk studiekreds – virtuelt - som over 4 gange skal give deltagerne en indføring i maskinrummet i det kommunalpolitiske arbejde. Det er ikke kun for nuværende og kommende kandidater til kommunalvalget, men også for alle der interesserer sig for lokalpolitik.

”Senere håber vi på, at udvalget kommer i gang igen i løbet af 2021 med oplæg og konferencer, bl.a. har vi en ide liggende om fokus på infrastrukturen på Djursland – og det kan jo nok blive aktuel med regeringens netop fremlagte infrastrukturplan,” lød det fra Søren K. Lauridsen, der hidtil har repræsenteret Socialdemokratiet Syddjurs i arbejdsgruppen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.