Tre varetægtsfængslet efter dankort-svindel mod ældre i Syddjurs

Østjyllands Politi har varetægtsfængslet tre formodede gerningsmand til flere tilfælde af bedrageri og forsøg på bedrageri blandt ældre blandt andet i Ebeltoft, Rønde, Ryomgård og Hornslet.

Artiklens øverste billede
En række ældre medborgere i Syddjurs blev onsdag svindlet eller forsøgt svindlet af tre gerningsmænd, der fredag blev stillet for en dommer. Arkivfoto.

Tre mænd på henholdsvis 20, 20 og 22 år blev torsdag pågrebet af en politipatrulje i Ebeltoft i relation til flere tilfælde af svindel over for ældre blandt andet i Ebeltoft, Rønde, Ryomgård og Hornslet.

Det oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Fredag kort efter middag blev de tre mænd så fremstillet i grundlovsforhør ved retten i Randers - sigtet for i alt 11 forhold af bedrageri eller forsøg på bedrageri begået fra den 29. september frem til d. 6. oktober i Ebeltoft, Ryomgård, Rønde, Hornslet, Malling og Hammel.

Her har de tre efter sigtelsen udgivet sig for at være bankmænd og herefter har franarret flere ældre borgere deres dankort og koder for så at lænse eller forsøge at lænse kontiene.

De tre mænd blev alle idømt fire ugers varetægtsfængsling, men nægtede sig skyldige. En enkelt af dem kærede kendelsen.

Falske bankmænd på spil

Onsdag modtog Østjyllands Politi flere anmeldelser fra ældre kvinder, der var blevet snydt af mænd, der udgav sig for at være fra banken.

Blandt andet en 77-årig kvinde fra Ebeltoft, der omkring 13.30 onsdag blev ringet op af en mand, der sagde, han var fra kvindens bank, og at han ringede for at hjælpe hende, da nogen havde forsøgt at trække penge fra hendes konto, oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten fra torsdag.

Den falske bankmand forklarede, at hun skulle have et nyt dankort, og at han ville sende en medarbejder forbi at hente det. Det lykkedes manden at lokke kvinden til at udlevere sin pinkode, og kort efter dukkede en mand op på adressen og hentede kvindens dankort. Herefter blev der hævet nogle tusinde kroner på kortet.

Senere blev samme trick brugt over for en 89-årig kvinde, der også udleverede dankortet, men dog nåede at spærre det, inden der blev hævet penge.

Østjyllands Politis afdeling for Økonomisk Kriminalitet, der har stået for efterforskningen kædede flere af sagerne sammen, og da en patrulje torsdag var ude i Ebeltoft, fik de øje på en bil med tre mænd, som de fik mistanke til.

Da betjentene bragte bilen til standsning og tog kontakt til mændene, fandt de et dankort, der lå ved bilen, og som viste sig at tilhøre en ældre kvinde, som havde haft besøg af de falske bankmænd.

Alle tre mænd blev derfor anholdt og er nu varetægtsfængslet sigtet for bedrageri og forsøg på bedrageri.

Adresseavisen fortæller i den kommende onsdags udgave af printavisen om en ældre dame på snart 96 i Rønde, der blev franarret sin kode og kort med det resultat, at svindlerne havde held til at hæve 6.000 kroner fra hendes konto, før hendes pengeinstitut fik ’lagt låg på’.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.