Hør om Karen Blixen, køn og kætteri

Ulla Morre Bidstrup er foredragsholder, når der 24. marts er Kirkehøjskole i Thorsager-Bregnet-Feldballe sogne.

Artiklens øverste billede
Ulla Morre Bidstrup holder foredraget 'Karen Blixen, køn og kætteri'. Pressefoto

Tidligere sognepræst i Thorsager og Bregnet, Ulla Morre Bidstrup, holder fredag 24. marts kl. 9.30 foredraget ’Karen Blixen, køn og kætteri’ i Kirkehøjskolen i Thorsager-Bregnet-Feldballe sogne, og som foregår i Egegård, Birkevej 39 i Rønde.

Aktuelt tales der meget på kryds og tværs af køn. Meget af det, der siges, sagde allerede Karen Blixen – på en helt anden baggrund. Hun udfordrede grænser både i forhold til kønsroller og kristendom. 

Udfordrer hun os også i dag? er spørgsmålet, Ulla Morre Bidstrup vil tale om.

Ulla Morre Bidstrup er uddannelsesleder ved Folkekirkens Uddannelses og Videncenter i København og præst. Hendes uddannelse er master i offentlig ledelse, cand.theol., ph.d. og hun har desuden læst litteraturvidenskab på Aarhus Universitet. 

Der serveres kaffe og rundstykker for 25 kr. 


Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Syddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Adresseavisens nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Syddjurs på listen og tryk tilmeld.
d

gs

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.