Fut i de frivilliges systue til Kanoner og Dragoner

På Kulturhotellet i Rønde er man i fuld gang med planlægningen af årets Kanoner og Dragoner.

Artiklens øverste billede
Til Kanoner og Dragoner er der brug for historiske dragter for at sætte den helt rigtige stemning, og frivillige er godt i gang med at lave dem på Kulturhotellet i Rønde. Pressefoto

Cafeen på Kulturhotellet i Rønde er omdannet til systue og fyldt med stof, knapper og pyntebånd som forberedelse til et brag af en historisk festival.

I 2022 blev Rønde Bypark omdannet til en 1800-tals markedsplads for en dag, da man indviede de to kanoner, der er doneret af Nationalmuseet. 9. juni gentages succesen med optog i historiske dragter gennem hovedgaden og marchorkester og markedsplads i Byparken, skriver Syddjurs Kommune i en pressemeddelelse.

For at komme rigtigt i stemning til festivalen har arrangørerne hyret kostumier Bodil Birgitte Buonaventzen til at stå for produktionen af de historiske dragter, der er med til at skabe den helt rigtige scenografi til Kanoner og Dragoner. Bodil Birgitte Buonaventzen er hver tirsdag til stede på Kulturhotellet, hvor hun instruerer en gruppe frivillige i, hvordan man forbedrer og istandsætter kostumer til den historiske festival.

Det er hyggelige dage for alle med kreativitet i blodet og lyst til socialt samvær omkring det at lave noget med hænderne. I gruppen sidder der både frivillige med meget erfaring med håndarbejde og andre, der er mere nye i faget. Og der er plads til alle, som har lyst til at give en hånd med.

De frivillige arbejder blandt andet med at dekorere jakker, sy og/eller pynte hatte og kostumer og meget mere.

Den historiske festival Kanoner og Dragoner er en 1800-tals festival, hvor man ”besøger” tiden med høje hatte, flotte kjoler, eventyr, folkemusik og meget mere. Det hele for at sætte Rønde på Danmarkskortet som et sted, hvor der både blev kæmpet for Danmark under Treårskrigen i en tid, der også var præget af højskolernes og Grundlovens oprindelse.

Har man lyst til at være med til at sy og istandsætte kostumer er der stadig brug for ekstra hænder. Syværkstedet er åbent på Kulturhotellet i Rønde hver tirsdag klokken 10 til 15.30 frem til 6. juni. Ønsker man at deltage, kan man kontakte kostumier Bodil på mailadressen buonaventzen@gmail.com.


Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Syddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Adresseavisens nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Syddjurs på listen og tryk tilmeld.
d

sra

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.