Fire af de unge crosskørere i Rønde Crossklub skal med til DM i september.

Fire af de unge crosskørere i Rønde Crossklub skal med til DM i september.

Crossklub fik plyndret sit pølsevognsskur

Rønde Crossklub fik stjålet både pølser, pølsebrød, ketchup og sodavand ved indbrud på klubbens køreanlæg ved Rostved.

Af
Af Martin Schultz

Der blev stjålet varer til et større pølsegilde, da ukendte gerningsmænd mellem lørdag eftermiddag og tirsdag aften brød ind i pølsevognsskuret på Rønde Crossklubs køreanlæg på Hvidtvedgårdsvej ved Rostved.
Tyvene kom ind på det øde beliggende anlæg ved at klippe hængelåsen over til gitterlågen og har derefter opbrudt klubbens pølsevognsskur. Herfra blev der stjålet to pakker pølser, otte pakker pølsebrød, to flasker ketchup og fire kasser sodavand.

Publiceret 31 July 2009 12:22