Karate Kids - og voksne - kæmpede i Hornslet

Sommerferien 2020 giver muligheder for ny og anderledes kvalitetstid

Af
Simon Carlson

Hornslet Det kræver sit at holde styr på en stor flok børn i 6-12 års alderen. Og når der ovenikøbet kommer stød, spark og masser af andre karateteknikker ind i billedet, så gør det ikke opgaven lettere. Det var imidlertid det scenario, som Syddjurs Karateskole i Hornslet bød ind til, da børn fra hele Syddjurs Kommune havde mulighed for at komme på karateskole.

Sommerkaraten var et led i den pulje penge, som landets kommuner har fået til at skabe sommerferieaktiviteter, når nu verden i øjeblikket ikke er helt så åben for udlandsrejser, som den normalt er.

Puden til spark havde nogle hårde dage, mens Syddjurs Karateskole holdt sommerskole for børnene.

Puden til spark havde nogle hårde dage, mens Syddjurs Karateskole holdt sommerskole for børnene.

Det har blandt andet givet Syddjurs Kommune mulighed for at tilbyde flere helt gratis arrangementer, som man kan tilmelde sig via go-syddjurs.dk.

Der var flere reminiscenser til 80'ernes Karate Kid, mens komunens karate kids forsøgte at tillære sig nye evner.

Der var flere reminiscenser til 80'ernes Karate Kid, mens komunens karate kids forsøgte at tillære sig nye evner.

Derfor havde flere medlemmer i Syddjurs Karateskole vist stort engagement og både taget fridage og afbrudt feriedage for at skabe nogle sjove og lærerige dage for de tilmeldte børn, fortæller formand for Syddjurs Karateskole Frederik Mølgaard Thayssen.

Der blev gået hårdt til den, da der blev stafet-dystet i de teknikker, som børnene havde lært på karateskolen.

Der blev gået hårdt til den, da der blev stafet-dystet i de teknikker, som børnene havde lært på karateskolen.

"Det er jo ikke altid let at holde styr på sådan en flok med så meget energi, så det kræver, at vi bygger en masse leg ind i træningen, når der skal øves teknikker. Det har givet os nogle virkelig gode dage, hvor der har været masser af engagement fra børnene, men også fra deres forældre, som har spurgt, om de måtte være her og være med. Det har givet masser af fællesskab, for karate er faktisk en af de idrætsformer, der er rigtig gode for forældre og børn " lød det fra Frederik Mølgaard Thayssen.

God kvalitetstid

Det var blandt andre Hejdi Hjelm Rasmussen, der som forælder til Karla og Victor tilbbragte en formiddag med at tillære sig nogle nye egenskaber og samtidig tilbringe god sommerferie-kvalitetstid med børnene.

Der var stort engagement blandt både deltagerne og klubbens frivillige medlemmer, der bakkede op om sommerferieaktiviteten.

Der var stort engagement blandt både deltagerne og klubbens frivillige medlemmer, der bakkede op om sommerferieaktiviteten.

"Jeg havde jo ikke set, at det egentlig kun var for børnene, så jeg spurgte til, om jeg måtte være med. Det måtte jeg heldigvis gerne, og det har været megafedt. Det var hårdt, men også virkelig sjovt at prøve noget, som vi ikke havde prøvet før, og så er det bare en virkelig god måde at være sammen med børnene på. Det har vi virkelig nydt," fortalte Hejdi Hjelm Rasmussen, som sammen med Karla og Victor også havde tilbragt en dag på Karpenhøj Naturcenters gratis aktivitetstilbud.

På www.go-syddjurs.dk kan man finde mange flere sommerferieaktiviteter for hele familien.

Karateskolen sluttede af med tovtrækningsdyst mellem forældre og børn. Herunder kan du se, hvordan det går, når knuderne i karatebælterne ikke holder til tovtræk.

Karateskolen sluttede af med tovtrækningsdyst mellem forældre og børn. Herunder kan du se, hvordan det går, når knuderne i karatebælterne ikke holder til tovtræk.

Publiceret 25 July 2020 11:30