Michael Stegger er ny borgmester. Men valgets topscorer var Claus Wistoft

Efter lange forhandlinger og med Radikale Venstre som tungen på vægtskålen endte det med en socialdemokratisk borgmester på trods af rekordfremgang hos Konservative.

Artiklens øverste billede

Sent i nat kunne en klatøjet Michael Stegger fra Socialdemokratiet erklære, at han var den nye borgmester i Syddjurs.

Læs hele forløbet fra valgnatten her:

Udvalgsposterne fordelt

I en bred konstituering har Socialdemokraternes Michael Stegger forhandlet sig til borgmesterposten mod, at alle væsentlige udvalgsposter går til de andre partier.

Fordelingen tegner sig således indtil videre:

Første viceborgmesterposten udpeges af: V

Anden viceborgmester: Heine Skovbak Iversen (RV).

Formandsposten i udvalget for kultur, fritid og landdistrikter besættes af: Heine Skovbak Iversen (RV).

Formandsposten i udvalget for familie- børn og læring: Kirstine Bille (SF).

Formandsposten i udvalget for plan, udvikling og erhverv udpeges af: Konservative.

Formandsposten i udvalget for natur, teknik og miljø besættes af: Kim Lykke Jensen (SF).

Formandsposten i udvalget for social og beskæftigelse udpeges af: Konservative.

Formandsposten i udvalget for sundhed og ældre udpeges af: V

Formandsposten i Børn og ungeudvalget. Michael Aakjær (S). samt et yderligere medlem til V, C, D

Flertallet i udvalgene følger formandskabet.

Aftalen er indgået under forudsætning af at fintællingen ikke ændrer på mandatfordelingen.

Enhedslisten har en plads i udvalget for familie- børn og læring, i udvalget for natur, teknik og miljø og i Økonomiudvalget.

Radikale Venstre har en plads i Økonomiudvalget.

Øvrige hverv og poster

Formand for Syddjurs Spildevand udpeges af: V

Repræsentantskab i Midttrafik udpeges af: V

Bestyrelsesposter hos Fregatten Jylland besættes af: Morten Siig Henriksen, (SF) og Tommy Bøgehøj, (K).

11 nye kommer i byrådet i Syddjurs

Oversigten viser, at der er kommet 11 nye politikere i byrådet.

Den samlede liste er (vi tager forbehold for stemmetallene, der skal fintælles:

Claus Wistoft (V). Kolind. 2.636 personlige stemmer.

Michael Stegger (S). Ryomgård. 1.812 personlige stemmer.

Kirstine Bille (SF) Balle. 1734 personlige stemmer.

Tommy Bøgehøj (K) Ebeltoft. 987 personlige stemmer.

Kasper Kolstrup Møller (K) (Ny) Kolind. 652 personlige stemmer.

Heine Skovbak Iversen (RV) (Ny) Ebeltoft. 644 personlige stemmer.

Ole S. Hansen (S) Mørke. 513 personlige stemmer.

Jesper Yde Knudsen (EL) Rønde. 512 personlige stemmer.

Jan Aude (K) (ny) Hornslet. 503 personlige stemmer.

Laila Sortland (NB) Ryomgård. 477 personlige stemmer.

Riber Hog Anthonsen (V) Mørke. 422 personlige stemmer.

Jørgen Ivar Brus Mikkelsen (V) Ebeltoft. 402 personlige stemmer.

Kim Lykke Jensen (SF) Termestrup. 394 personlige stemmer.

Michael Aakjær (S) Hornslet. 390 personlige stemmer.

Anita Søholm (S) Mols. 348 personlige stemmer.

Sidse G. Vangsted (S) (Ny) Pindstrup. 342 personlige stemmer.

Kirstine Kahr Kvorning (K) (Ny) Grønfeld. 304 personlige stemmer.

Christoffer Pedersen (V) Rønde. 289 personlige stemmer.

Jan Fischer (S) Hornslet. 289 personlige stemmer.

Marianne Kirkegaard (V) Hornslet. 266 personlige stemmer.

Henriette Quist Henriksen (V) (Ny) Hornslet. 248 personlige stemmer.

Casper Grud Nielsen (S) (Ny) Ugelbølle. 214 personlige stemmer.

Morten Siig Henriksen (SF) Hornslet. 195 personlige stemmer.

Bjørn Jensen (K) (Ny) Thorsager. 166 personlige stemmer.

Jens Bjørn Andersen (V) (Ny) Mols. 156 personlige stemmer.

Kasper Nissen (SF) (Ny) Knebel. 145 personlige stemmer.

Niels Peter Mortensen (EL) (Ny) Ebeltoft. 65 personlige stemmer.

Læs også

Annoncørbetalt indhold

Del artiklen