Unge socialdemokrater beder kollegerne om en timeout

Byrådsmedlemmerne Sidse Graarup Vangsted og Casper Grud Nielsen samt det tidligere medlem, Niels Gyldenlund Mikkelsen, beder Byrådet om at blive fritaget for opgaver.

Artiklens øverste billede
Efter at hun er blevet brugsuddeler i Pindstrup er tiden blevet endnu mere knap for 31-årige Sidse Graarup Vangsted. Derfor hopper hun nu ud af Handicaprådet og LAG Djurslands bestyrelser. Foto: Lars Norman Thomsen

Socialdemokratiets Sidse Graarup Vangsted har fået hænderne fulde efter, at hun er tiltrådt jobbet som konstitueret brugsuddeler i Dagli’Brugsen Pindstrup.

Derfor søger nu hun Byrådet om at få lov til at trække stikket i bestyrelserne i Handicaprådet og i LAG Djursland. Det accepterer hendes byrådskolleger.

De to poster blev hun valgt til af samme byråd i december 2021 i forbindelse med konstitueringen efter kommunalvalget i november 2021.

Partifællen Casper Grud Nielsen, der er lærer på Kalø Højskole, var suppleant for Sidse Graarup Vangsted i Handicaprådet, men han er ikke indstillet på at tage over. Også han beder så mindeligt byrådskollegerne om at fritage ham grundet arbejdspres.

Derfor skal Socialdemokratiet nu finde hele to erstatninger i byrådsgruppen på syv.

Vandt på lodtrækning

LAG er en forkortelse for lokal aktionsgruppe. Der skal stiftes ny LAG, når en ny programperiode i EU starter. Den nye periode startede i 2023 og varer til 2027. Den ny LAG Djursland forventes af uddele over 10 mio. kr. i perioden.

Syddjurs er repræsenteret med et byrådsmedlem i bestyrelsen mod to i den forhenværende LAG.

Der var to kandidater til posten. Ud over Sidse Graarup Vangsted var det Nye Borgerliges Laila Sortland.

Førstnævnte havde heldet, da borgmester Michael Stegger Jensen (S) måtte ty til lodtrækning for at finde den heldige.

Det må forventes, at uheldige Laila Sortland denne gang har heldet, når Byrådet skal vælge afløseren for den arbejdsramte socialdemokrat.

Farvel til Gyldenlund

En anden håbefuld socialdemokrat, partiets lokale hofideolog Niels Gyldenlund Mikkelsen, opstillede ikke ved sidste kommunalvalg. Det gjorde han til gengæld til regionsrådsvalget - dog uden at blive valgt.

Også han fik et lille kødben ved konstitueringen efter kommunalvalget, en plads i Grundlisteudvalget. 

Grundlisteudvalget er et politisk udpeget udvalg på fem medlemmer.

Udvalgets opgave er én gang hvert fjerde år at udvælge et antal personer, der må anses for egnede til at virke som domsmænd og nævninge.

Niels Gyldenlund Mikkelsen er nu fraflyttet Syddjurs Kommune, og derfor skal Socialdemokratiet udpege et nyt medlem.







Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.