Divisionshåndbold: Hornslet IF’s kvinder holder jul på delt andenplads
Hornslet IF vandt topopgøret med NSK Håndbold, Krunderup og er efter julepausen klar til kamp om oprykning.
Med talt 12 mål, heraf tre på straffekast, blev playmakeren Ida Nielsen den helt store målsluger, da Hornslet IF søndag eftermiddag på hjemmebane vandt den vigtige topkamp mod NSK Håndbold, Krunkerup med robuste 30-23, efter at det stod 13-13 ved pausen.
»Med en sejr kunne NSK Håndbold, Krunkerup have taget 1. pladsen i rækken, så det var en rigtig vigtig sejr. Nu ligger Aalborg HK på førstepladsen et point foran Skovbakken IK og Hornslet IF på en delt 2. plads. Med fire sejre i træk kan vi nu gå på julepause med en god fornemmelse,« siger Hornslet IF’s cheftræner Max Ørum Christensen.
Med Hornslet IF’s sejr i den sidste kamp inden julepausen er der lagt op til et brag af en topkamp, når Hornslet IF i den første kamp i det nye år skal en tur til Idrætshallen i Aalborg for at møde topholdet Aalborg HK.
»Det er en vigtig kamp, som vi er nødt til at gå efter at vinde. Det bliver et meget spændende forår,« siger Max Ørum Christensen. I den første kamp mellem de to hold tilbage i september vandt Hornslet IF på hjemmebane med 26-24 over Aalborg HK.
Plads til Ida Nielsen
Gæsterne fra NSK Håndbold, Krunkerup fulgte godt med i 1. halvleg, hvor Hornslet IF brændte for mange afslutninger.
»Vi kom foran med 3-4 mål, men fik udtur og brændte for meget. I 2. halvleg stod vi godt defensivt og gik fra uafgjort til plus 4, og derfra løb vi fra dem,« fortæller Max Ørum Christensen.
NSK Håndbold, Krunkerup mandsopdækkede Simone Handberg Pedersen, men det gav plads til en anden af Hornslet IF’s skarpskytter, så Ida Nielsen blev topscorer med 12 mål.
»Vi holdt godt fast da vi kom foran, Ida var rigtig god i 1. halvleg, og i 2. halvleg var der gode præstationer af Mikkeline Mikkelsen og Julie Kristine Christensen. I defensiven gjorde Katrine Solgaard Jensen og Emilie Gammelvind Sørensen det godt, men det var en godkendt indsats af hele holdet,« siger Max Ørum Christensen.
Cheftræneren råder også i denne sæson over en trup med både talent og rutine. Linda Assing Christensen og målmand Maria Pape er begge stoppet, men til gengæld er Katrine Solgaard Jensen tilbage for fuld styrke efter en langvarig skade. Malene Søe Brejnbjerg er vendt tilbage og deler målmandsposten med Xenia Lindgaard Skovborg. Unge Isabella di Caterino er rykket op og spiller fast på 2. divisionsholdet.
Ny assistenttræner
Med den overbevisende sejr over NSK Håndbold, Krunkerup fik Hornslet IF en noget nær perfekt afslutning på den første turneringshalvdel, hvor fire sejre på streg sendte Hornslet IF op på en delt 2. plads med topholdet Aalborg HK inden for rækkevidde. Skovbakken IK ligger side om side med Hornslet IF, men aarhusianerne kan ikke rykke op, fordi holdet er 2. hold for ligaholdet Aarhus United.
»Vi fik en rigtig fin start ved at slå Aalborg HK, men tabte så til Skovbakken IK. Da vi så også spillede under vores niveau og tabte til Skive fH og VRI, var jeg nervøs for om vi kunne nå det vi ville. Men derfra strammede vi op og det er gået fint. Vi har vundet over alle topholdene, så nu ser vi hvad der sker. Der er et kæmpespring op i 1. division, men lykkes det, så er vi klar. Vi er bedre gearede til det nu end sidste år,« siger Max Ørum Christensen, som har fået sin gamle makker Kim Johansen med i sit team som assistenttræner. Kim Johansen har tidligere været træner for Randers HK’s U19 ligapiger. Han er gammel Hornsletdreng og har tidligere samarbejdet med Max Ørum Christensen i Hornslet IF. Trofaste Karin ‘Goofy’ Rasmussen fortsætter som holdleder. En ny borger i byen, Kasper Kristensen Krog, er blevet træner for Hornslet IF’s andethold i Jyllandsserien. Kasper Kristensen Krog har tidligere trænet blandt andet 3. divisionsherrer i Aarhus og har foreløbig gjort det godt i Hornslet IF 2, som vandt rækken i efteråret og nu tager to points med over i en ombrudt række i forårsturneringen i Jyllandsserien.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Syddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Adresseavisens nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Syddjurs på listen og tryk tilmeld.
d